Özel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hizmetlerimiz

Çocuk Diş Hekimliği

Pediatrik Diş Hekimi

Pediatrik diş hekimleri bebeklikten gençlik yıllarına kadar çocukların ağız sağlığına adanmıştır. Çocukluğun çeşitli evreleri boyunca bir çocuğun dişlerine, diş etlerine ve ağzına özen gösterecek deneyim ve niteliklere sahiptirler.

Çocuklar süt dişlerini yaşamının ilk 6 ayında çıkarmaya başlarlar. 6-7 yaşlarında ilk dişlerini kaybetmeye başlarlar ve sonunda yerini ikincil, kalıcı dişlere bırakırlar. Uygun diş bakımı olmadan çocuklar, ömür boyu ağrı ve komplikasyonlara neden olabilecek olası ağız çürükleri ve hastalıklarla karşı karşıya kalırlar. Günümüzde erken çocukluk çağı diş çürükleri, çocuklarda astımdan 5 kat, saman nezlesinden 7 kat daha sık görülen bir enfeksiyon hastalığıdır.

Pediatrik Diş Hekimleri Ne Tür Tedaviler Sağlar?

Pediatrik diş hekimleri, aşağıdakileri içeren kapsamlı ağız sağlığı bakımı sağlar:

  • Anne ve çocukta çürük için risk değerlendirmesini içeren bebek ağız sağlığı muayeneleri
  • Temizleme ve florür tedavilerinin yanı sıra beslenme ve diyet önerilerini içeren koruyucu diş bakımı
  • Alışkanlık danışmanlığı (örneğin, emzik kullanımı ve parmak emme)
  • Dişleri düzeltmek ve uygun olmayan bir ısırmayı düzeltmek için erken değerlendirme ve tedavi (ortodonti)
  • Diş boşluklarının veya kusurlarının onarımı
  • Diyabet, doğuştan kalp kusuru, astım, saman nezlesi ve dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu gibi hastalıklarla ilişkili ağız durumlarının teşhisi
  • Ülser, kısa frenula, mukosel ve pediatrik periodontal hastalık dahil olmak üzere diş eti hastalıklarının ve durumlarının yönetimi
  • Diş yaralanmaları için bakım (örneğin, kırık, yer değiştirmiş veya çarpık dişler)

İstanbul Diş Akademisi olarak sağlıklı ve bilinçli nesillerin yetişmesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. İleride çocuklarımızın ağız ve diş sağlığını riske atma potansiyeline sahip problemler için erken teşhis ve uygun tedavi imkanı sağlıyoruz. Böylece çocuklarda diş kaybından kaynaklanan fonksiyonel problemlerin önüne geçiyor ve aynı zamanda diş sağlığını iyileştirebiliyoruz.